Kilka ciekawych miejsc, które subiektywnie polecam, oraz garść ciekawostek. Do tego mnóstwo zdjęć i na dokładkę wiosenna muzyka.
kwitnące tulipany w parku w Świdnicy
Każda pora ma swoje uroki. Na wiosnę jednak czeka się zwykle szczególnie. To pora życia. Budzi się ono i rozkwita. Jest bujne i pełne siły (zwłaszcza w centralnej części, czyli na przełomie kwietnia i maja, ale też i u schyłku, kiedy zmienia się w czerwcu w lato).
biel kwiatów zastąpiła śnieg
Kosmiczne siły sprawiają, że Ziemia w naszej części globu jest wyjątkowo sympatycznym miejscem. Aura wpływa też na ludzkie zachowania. Nie tylko te fizyczne. Kwitnie kultura. Właśnie wiosna jest czasem matury (w końcu kwitną kasztanowce!) - o egzaminie kilka słów TUTAJ, ale i świętem opery i czasem muzycznych festiwali.
Pieśń majowa z "Zygfryda" Wagner (YouTube)
To początek sezonu i wzmożonego ruchu turystycznego (w Sudetach startują sezonowe połączenia kolejowe – o których TUTAJ, obywają się liczne imprezy i rajdy krajoznawcze). W moich poradnikach radzę, gdzie – moim zdaniem – można poczuć klimat danej pory roku czy też święta. To samo chciałbym zaproponować w wiosennym nastroju. Nie tylko o wiośnie w górach czy na wsi, ale i w mieście. Oto poradnik z lokalizacjami, gdzie zachwyci nas maj i czerwiec.
Strauss "Wiosna" do słów Hessego (YouTube)
Nad wodą – sudeckie uroki jeziorek
Błękit nieba, soczysta zieleń i spokojne zwierciadło wody, w którym odbija się cały ten urok... To fantastyczna wizja, którą z łatwością odnajdziemy w wielu miejscach, które polecałem już na moim blogu. Takie klimaty gwarantują np. Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Zwłaszcza Błękitne (czy też Turkusowe) tworzy z otaczającym krajobrazem kojącą kompozycję. To też doskonałe miejsce na spacery, którym blisko do typowo górskiej wędrówki. Fantastyczna ścieżka przyrodnicza obfituje w infrastrukturę, która zadowoli indywidualnych turystów czy też rodziny.
Błękitne Jeziorko w Rudawach Janowickich - jeden z 7 Nowych Cudów Polski
Podobnie zachwyci nas wiosną Jeziorko Daisy w Książańskim Parku Krajobrazowym. Tajemnicze ruiny i tafla spokojnej wody w otoczeniu morza zieleni to idealne miejsce dla szukających wytchnienia.
Jeziorko Daisy
Duże zbiorniki, jak Jezioro Bystrzyckie czy Bukówka nie zawiodą naszych oczekiwań. I tam możemy się spodziewać wiosny, która swoją harmonią zbliży nas do natury.
Bukówka widziana z Zadziernej
Jezioro Bystrzyckie
Sosnówka widziana z wieży Zamku Henryka
zalew w Kamiennej Górze w majowe południe
Kwiatów morze – rajskie ogrody Ogrody botaniczne (czy też arboretum), parki i pola Pogórza, a także kwitnące zbocza gór – to na wstępie. Mamy też Święto Kwiatów w Książu! Poszukiwacze najbardziej spektakularnego zjawiska wiosny, czyli masowego kwitnienia roślin, na Dolnym Śląsku poczują się jak w Raju. Fantastyczne krajobrazy wiosenne czekają i w miastach, i poza nimi. Warto odwiedzić placówki, które specjalizują się w udostępnianiu przyrodniczych cudów. Do takich należą np. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu oraz terenowy oddział tej instytucji, czyli Arboretum w Wojsławicach. Prawdziwą symfonię barw prezentują w tych miejscach na przełomie maja i czerwca azalie i rododendrony. Krzewy skąpane są w kwiatach. Ten spektakl trzeba zobaczyć!
Ogród Botaniczny we Wrocławiu
Arboretum w Wojsławicach
Piękna wiosna jest też w innych ciekawych ogrodach, m.in. Japońskich (Wrocław, Przesieka, Jarków) czy też w Arboretum w Lądku-Zdroju.
Ogród Japoński w Przesiece
Także miejskie parki są prawdziwymi oazami dla spragnionych wiosny. Zwłaszcza takie, które szczególnie cieszą ciekawym drzewostanem (bzy, akacje, kasztanowce, głogi). To uczta dla zmysłów! Szczególnie polecam parki zdrojowe w dolnośląskich uzdrowiskach. Szczawno-Zdrój, Kudowa, Polanica.... i inne. W tych kurortach czeka nas widok kwitnących krzewów, zielonych drzew, fontann i innych atrakcji.
Park Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju
Osobną kategorią jest natura poza miastami. I ta dzika, i ta, którą kreuje człowiek. W maju (a czasem już w kwietniu) rolnicze rejony, szczególnie Pogórza, często zdobią łany kwitnącego na żółto rzepaku. To również niezwykły, fotogeniczny i zachwycający widok. Zielone góry ponad jaskrawym morzem monolitu kwiatów... można się rozmarzyć! Wijące się w gąszczu kwiecia ścieżki przejazdowe dodają całości rytmu. Z wież widokowych i innych punktów panoramicznych całość wygląda jak niezwykła kompozycja. Także kwitnące sady drzew owocowych tworzą fantastyczne krajobrazy.
pola rzepaku w okolicach Kamiennej Góry i Krzeszowa
Z kolei dzika natura zapewnia nam spektakle cyklicznej zmiany barw łąk i bagien. Mniszek, wełnianka, łubin, mak, rzeżucha łąkowa, storczyki i inne rośliny tworzą wiosenne koktajle kolorowych kolaży na polach i nieużytkach.
łany łubinu w okolicach Kamiennej Góry
W górach na stokach (np. w Górach Suchych) wspaniałym widokiem są niezwykłe naparstnice. Ich łodygi oblepione purpurowymi kwiatami stanowią cudowną ozdobę i dodatek do i tak pięknych widoków.
naparstnice z Gór Suchych - okolice Sokołowska
Poszukiwacze kwiatów na pewno powinni też zaliczyć doroczny Festiwal Kwiatów w Książu. Ta impreza przyciąga wielu turystów (nie jest więc szczególnie cicha), ale gwarantuje obcowanie z różnorodnymi ciekawostkami przyrodniczymi. W dodatku wspaniale kwitną już zamkowe tarasy, a także wiekowe i pełne czaru różaneczniki w parku wokół zamku.
festiwal Kwiatów w Książu
Góry – w cieniu zieleni
Właśnie wiosną, kiedy jeszcze nie zalewają nas upały, warto korzystać z zielonych płuc sudeckich lasów. Szlaki w średnich partiach pasma sprawią nam wiele radości. Wypad w Rudawy Janowickie, Góry Wałbrzyskie, Kamienne czy Stołowe będzie doskonałą szansą na odpoczynek i spotkanie z wiosną w pełni. Szum strumieni, szelest liści gęstych koron drzew to wspaniała propozycja dla tęskniących za sielanką i dzikością.
Widoki z Witoszy
Kruczy Kamień w Lubawce
Starościńskie Skały w Rudawach Janowickich
Góry Suche
okolice Raszowa z widokiem na Rudawy i Karkonosze ponad dmuchawcami mniszka
Zakochajcie się w dolnośląskiej i sudeckiej wiośnie! Ma tyle cudownych i niesamowitych aspektów, odcieni i uroków.
Wagner - "Szmery leśne" (YouTube)
Debussy - "Rondes de Printemps" (YouTube)
Relacje z wybranych miejsc i atrakcji w osobnych postach na blogu - patrz chmura tagów z nazwami (prawy panel i pod postem).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz