Translate

18 marca 2020

"Willmann. Opus Magnum" - wystawa monograficzna Michaela Willmanna w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (GALERIA)


Wielki artysta, wielka wystawa, wielkie przedsięwzięcie! 

Jedna z najważniejszych współczesnych wystaw dzieł sztuki we Wrocławiu! 

Malarstwo "śląskiego Rembrandta" po raz pierwszy w takiej skali zebrane na ogromnej wystawie monograficznej. Wystawa została nagrodzona w konkursie SYBILLA (Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla organizowany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów od 1980 roku) w kategorii "wystawa czasowa" edycja 2020. 










wyjątkowa wystawa 
"Willmann. Opus Magnum"

 Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Pawilon Czterech Kopuł 

22 grudnia 2019 – 26 kwietnia 2020











z programu: 

"Wielka wystawa monograficzna Michaela Willmanna (1630–1706), jednego z najwybitniejszych artystów doby baroku w Europie Środkowej, zwanego śląskim Rembrandtem, zagościła w nowoczesnej przestrzeni Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej – najmłodszego oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Po raz pierwszy w jednym miejscu można obejrzeć ogromny wybór dzieł śląskiego mistrza. Wypożyczono je m.in. z licznych kościołów, klasztorów oraz kolekcji muzealnych. Prezentowanych jest blisko 100 obrazów, co stanowi prawie 1/3 zachowanego dorobku artysty. Wśród nich znajdują się dzieła o tematyce mitologicznej, religijnej, portrety oraz pejzaże. Po przeszło 75 latach gości na Dolnym Śląsku, ponownie scalony, słynny cykl „Męczeństwa apostołów”, który po wojnie trafił do warszawskich kościołów" (za: https://mnwr.pl/willmann-opus-magnum/)









"Michael Lucas Leopold Willmann; Michał Willman (ur. 26 września 1630 w Królewcu, zm. 26 sierpnia 1706 w Lubiążu) – malarz, rysownik, grafik i freskant epoki baroku, zwany „śląskim Apellesem, Rembrandtem, Rubensem lub Rafaelem”. Decydująca dla jego artystycznego rozwoju była podróż do Amsterdamu, którą odbył ok. 1650. Choć ze względów finansowych nie mógł zapisać się na naukę do któregoś z wielkich mistrzów holenderskich, to poznał w tym czasie ich dzieła i niektóre techniki m.in. malarstwo Rembrandta, a także malarstwo włoskie obecne w kolekcjach holenderskich. Ponadto poznał dzieła Rubensa oraz van Dycka, a duży wpływ na jego twórczość miało antwerpskie Zdjęcie z Krzyża Rubensa [...]"







"[...] W swoich najlepszych obrazach korzystał z rubensowskiego języka form. Pracownia Willmanna miała charakter niewielkiej firmy mieszczącej się na piętrze rodzinnego domu. W obrazach Willmanna uzyskuje odbicie barokowy pogląd na miejsce człowieka w świecie. Nie stoi on już w centrum, jak u renesansowych artystów-badaczy, ale staje się jednym z elementów niespokojnej, otaczającej go przyrody. Największe zbiory dzieł Willmanna znajdują się w kościele pomocniczym św. Józefa w Krzeszowie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, kościele Wniebowzięcia NMP w Henrykowie oraz w Galerii Narodowej w Pradze. Dwadzieścia dziewięć obrazów ołtarzowych pochodzących z kościoła klasztornego w Lubiążu rozproszonych jest obecnie w czternastu kościołach warszawskich. W 2008 roku powstał Szlak Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna. Był artystą bardzo płodnym. Do naszych czasów przetrwało 298 dzieł jego autorstwa, w tym 202 obrazy sztalugowe na płótnie lub drewnie oraz 96 malowideł freskowych. Zachowały się ponadto 123 obrazy olejne i malowidła freskowe autorstwa jego pomocników i następców" (za: Wikipedia) 







Oficjalna strona muzeum z informacjami o wystawie:



O Willmannie na blogu:







miejsca związane z Willmannem na blogu:



******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku



galeria na FB
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu)



tagi zawierające lokalizację i inne cechy widoczne w wersji na komputer (możliwość przełączenia z wersji mobilnej u dołu strony)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz