Misie, lalki, ale też zwierzęta (w tym dinozaury), bohaterowie i bohaterki baśni, bajek i filmów, modele aut osobowych, samolotów i statków, roboty, makiety, kolejki, klocki, układanki, gry... klasyczne, interaktywne, edukacyjne... - świat zabawek jest bogaty i zaskakujący! Od tysięcy lat zabawki towarzyszą człowiekowi. Na Dolnym Śląsku znaleźć można kilka ciekawych miejsc związanych z kolekcjonowaniem i historią zabawek.
Wykopaliska i rozmaite wzmianki świadczą o tym, że ludzkość używa zabawek od zamierzchłych czasów. Przez wieki powstały zróżnicowane formy tych przedmiotów. Oprócz bardzo pierwotnych „zabawek” - jak kije, obręcze, klocki, gliniane piszczałki i wózki, do najstarszych zaliczyć też można: lalki przedstawiające niemowlęta, figurki zwierząt i żołnierzy. Z biegiem czasu zasoby świata zabawek różnicowały się i zwiększały. Dochodziły też miniatury pojazdów, urządzeń i budowli, wiatraki, latawce, pluszaki (w tym misie) - aż po zabawki mechaniczne. Rozwijano i modyfikowano tradycyjne, znane od wieków typy – przykładowo lalki od drewnianych, przez szmaciane, porcelanowe po te tworzone z materiałów syntetycznych, jak plastik.
Zabawki powszechnie uchodzą za element dorastania – przedmiot wykorzystywany przez dzieci – od niemowląt po młodzież. Zabawki jednak są również przeznaczone dla dorosłych. To m.in. modele czy zabawki kolekcjonerskie i konstrukcyjne. (Dorośli straszą się też zabawkami, np. w horrorach). Złoty wiek w rozwoju zabawek przypada na przełom XIX i XX wieku. Wówczas powstały pierwsze zakłady zajmujące się masową produkcją zabawek – wcześniej istniały rozmaite manufaktury, m.in. słynne bawarskie. Dziś na rynku zabawkarskim wciąż można zauważyć produkty firm mających ponad 100-letnie tradycje.
Uważa się, że zabawki spełniają ważną rolę w okresie dorastania i poznawania otaczającego nas świata. Wpływają na rozwój fizyczny, poznawczy, emocjonalny i społeczny. Są podarunkami - z okazji urodzin, dnia św. Mikołaja, Gwiazdki czy Dnia Dziecka.
W Kudowie-Zdroju działa Muzeum Zabawek mające swoje oddziały właśnie na Ziemi Kłodzkiej, ale i w Krynicy-Zdroju. To w Kudowie zostało otwarte w grudniu 2002 roku. Zbudowane jest na bazie prywatnej, bogatej kolekcji małżeństwa - miłośników zabawek. Na ekspozycji podziwiać można bardzo różnorodne i ciekawie wyeksponowane zabawki z różnych epok!
Oficjalna strona internetowa: muzeum-zabawek.pl.
Inną ciekawą placówką tego typu jest Miejskie Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu. Zostało powołane uchwałą Rady Miejskiej w Karpaczu w 1995 roku, po tym, jak w 1994 roku artysta darował swoją kolekcję karkonoskiej miejscowości (Tomaszewski jest pochowany na cmentarzu przy kościele Wang – więcej na temat twórcy teatru pantomimy TUTAJ). Od 2012 roku muzeum ma swoją siedzibę w odremontowanym budynku dawnego dworca PKP w Karpaczu. Na ciekawie przygotowanej wystawie znajdują się nie tylko zabawki z całego świata, ale i szopki – akcent świąteczny. Dodatkowo organizowane są wystawy czasowe.
Oficjalna strona: www.muzeumzabawek.pl.
Zabawki Tomaszewskiego znaleźć można też na wystawie w Muzeum Teatru we Wrocławiu. Tomaszewski jest patronem tej wyjątkowej instrukcji, części Muzeum Miejskiego Wrocławia. Placówka znajduje się w dawnym skrzydle południowym Pałacu Królewskiego. Jedną z wystaw stałych jest „Mieszkanie Henryka Tomaszewskiego”. Ekspozycję wypełniają m.in. lalki oraz kostiumy i rekwizyty.
Oficjalna strona: muzeum.miejskie.wroclaw.pl.
Strona internetowa: kolejkowo.pl.
„Dziadek do Orzechów” to opowieść utrzymana w baśniowej konwencji. Dzieje się w Wigilię, w domu, w którym zabawki ożywają. Dziećmi są: Marie i jej brat Fritz. Wyjątkowe prezent zrobił dla nich ich ojciec chrzestny: Drosselmeyer, zegarmistrz i wynalazca. Więcej o Hoffmannie i jego dziełach TUTAJ.
Niezwykła lektura szybko stała się symbolem Świąt. Dziadki do Orzechów ozdobą jarmarków. Po dzieło Hoffmanna sięgali tłumacze i inni artyści. Carl Reinecke jako pierwszy napisał muzykę do tego opowiadania. Kompozytor ten pracował przez krótki czas w latach 1859/60 jako dyrektor muzyczny na Uniwersytecie Wrocławskim i jednocześnie jako dyrektor Akademii Śpiewaczej we Wrocławiu. W katalogu jego dzieł znajduje się suita „Nussknacker und Mausekönig op. 46 - für Klavier zu vier Hände”. Dzieło do dziś jest grane i wydawane.
Najsłynniejszą kompozycją opartą na hoffmannowskiej opowieści jest balet Piotra Czajkowskiego. „Dziadek do Orzechów” premierę miał w Petersburgu 18 grudnia 1892 roku. Dziś jest jednym z najpopularniejszych dzieł świątecznych w repertuarze klasycznym. Warto nadmienić, że w lecie 1873 roku Czajkowski odwiedził Dolny Śląsk w czasie podróży wakacyjnej po Europie. Na jego trasie znalazły się takie miasta, jak: Drezno, Kolonia , Zürich czy Genewa. Kompozytor nocował z 12/13 lipca 1873 roku we Wrocławiu, o czym nie zapomniał napisać w swoich listach oraz pamiętniku.
Co ciekawe okolice związane są z inną ciekawostką. „Robot” to bodaj najbardziej na świecie znane słowo... czeskie! Jego autor - Josef Čapek - urodził się w Hronovie na Pogórzu Orlickim w czeskich Sudetach. Karel Čapek, urodzony 9 stycznia 1890 roku w miejscowości Malé Svatoňovice, u podnóża sudeckiego pasma Gór Jastrzębich, oddalonej od Hronova około 14 km, wykorzystał słowo brata w dramacie z 1920 roku. Chodzi o futurystyczne dzieło pod tytułem „R.U.R.” (czyli Rossumovi Univerzální Roboti) (za: „Fundamentals of Robotics: Linking Perception to Action”). Police znajdują się około 8 km od Hronova. W 2009 roku uczniowie z szkoły w Litomyšlu zaprezentowali w Nevadzie w USA podczas International Science and Engineering Fair - Intel ISEF 2009 – robota o nazwie DTM-FHR7 (Double Tracked Multi-Functional Handed Robot 7) skonstruowanego na bazie elementów zestawów Merkur z Polic. Konstrukcja została doceniona przez jury i nagrodzona w ramach kategorii Team Projects - Presented by Science News.
Polecam również:
- Piękno w wersji mini, czyli świat miniatur, makiet i modeli (Dolny Śląsk i nie tylko)
- Dolnośląsko-sudecki kalendarz adwentowo-świąteczny – odkrywając sekrety Bożego Narodzenia (tradycje, symbole, wydarzenia, sztuka, historia, kulinaria, dekoracje, muzyka)
(również place zabaw i parki tematyczne)
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz