Translate

12 marca 2019

Kamienne Kłodzko cz. 2: kolumna maryjna, fontanna i inne


Kolumna wotywna Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku
Studnia miejska w Kłodzku
Pręgierz w Kłodzku



opis:
Kolumna wotywna Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku – późnobarokowa kolumna maryjna wykonana w Kłodzku w 1680 roku przez miejscowego rzeźbiarza Jana Adama Beyerhoffa i ślusarza Jana Scholza
"Na poziomym, wyrównanym terenie osadzona jest tęga balustrada z furtą pośrodku i czterema postumentami na narożnikach. Stoją na nich figury czterech patronów chroniących od chorób zakaźnych: św. Sebastiana, św. Rocha, św. Karola Boromeusza i św. Franciszka Ksawerego – patrona Kłodzka. Na poręczy znajduje się solidny blok z wnęką w środku, którą zapełnia rzeźba śpiącej św. Rozalii. Na wysokiej kolumnie, zwieńczonej osobnym postumentem, stoi posąg Najświętszej Maryi Panny. Postument otoczony jest przez cztery posągi: św. Floriana, św. Józefa, Anioła Stróża i Archanioła Gabriela" (Wikipedia)

Studnia miejska w Kłodzku – pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku barokowa studnia z fontanną, umiejscowiona na kłodzkim rynku.
"Pośrodku wznosi się duża koncha, wsparta na postumencie z czterech delfinich ogonów. Nad konchą wznosi się figura stojącego czeskiego lwa, wspierającego się przednimi łapami na tarczy herbowej. Lew ma na głowie koronę w kształcie kielicha" (Wikipedia)

Pręgierz w Kłodzku – replika pręgierza, który znajdował się we wschodniej części rynku, nieopodal studni miejskiej i wejścia do ratusza w Kłodzku, zlikwidowanego w 1793 roku. Pręgierz został odbudowany w 2011 roku. Replikę wykonano z radkowskiego piaskowca

galeria na FB:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz