Gandalf, The Embassy Theatre, Wellington (wolne media - wikimedia.org)
Ilustracje książek i filmy sprawiły, że dość wyraźnie możemy sobie wyobrazić postać Gandalfa. Brodaty mędrzec, laska, kapelusz...
W Karkonoszach i Sudetach aż roi się od posągów Karkonosza
Z góry do literatury
Rozmaite opracowania podają, że ważną inspiracją słynnego brytyjskiego pisarza był wypad w góry na początku XX wieku. Tolkien zwiedzał wówczas kontynentalną Europę. W swoich wspomnieniach podał, że w Szwajcarii zakupił pocztówkę z wizerunkiem Ducha Gór (Der Berggeist). Co więcej ta pocztówka przetrwała, a na jej odwrocie znajduje się napis "the origin of Gandalf".
Tolkien, 1916 (wolne media - wikimedia.org)
Karkonosz - ekspozycja w Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju
Faktyczne okoliczności nie są zatem jasne, jednak bez wątpienia można zaufać samemu pisarzowi. Duch Gór był dla niego inspiracją, bez względu na to, kiedy dokładnie wszedł w posiadanie kartki. Stało się to zanim zaczął tworzyć sagi z Gandalfem jako bohaterem.
wizerunki Karkonosza w zbiorach Muzeum Śląskiego w Görlitz
(niem. Schlesisches Museum zu Görlitz)
Badacze doszli do przekonania, że na pocztówce przedstawiony został popularny karkonoski Rübezahl (za: "Switzerland in Tolkien's Middle-Earth", "The History of the Hobbit"). W czasie boomu turystycznego na początku XX wieku liczni malarze i rysownicy tworzyli pocztówki na potrzeby sprzedaży w schroniskach górskich. Do dziś w archiwach, muzeach czy na bazarach staroci roi się od rozmaitych reklam czy pocztówek, ale i pamiątek z wizerunkiem Karkonosza. Akcesoria te dziś pachną nieco kiczem początków komercji w uzdrowiskach. Są jednak sentymentalnym śladem rozwoju turystyki w górach, w tym w Sudetach.
oryginalny wizerunek Ducha Gór, który miał zainspirować Tolkiena
(wolne media - wikimedia.org)
Różni autorzy powołują się właśnie na związek Gandalfa z postacią Karkonosza (ciekawy jest np. materiał pt. „From mountain spirit to Gandalf” opublikowany przez Instytut Goethego).
Warto zaznaczyć, że legendy o Liczyrzepie przedstawiały go w dwojaki sposób, jako demona oraz jako mędrca z gór. Ten pierwszy, niepodobny do Gandalfa wizerunek, uwiecznił na przykład śląski kartograf Martin Helwig na mapie z 1561 roku. Więcej o Karkonoszu TUTAJ.
demoniczne wyobrażenie Karkonosza - Karpacz i Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach
Postać Ducha Gór w literaturze spopularyzował badacz folkloru i pisarz epoki oświecenia Johann Karl August Musäus. Na początku XIX wieku kompozytor operowy Carl Maria Weber, pracując we Wrocławiu, rozpoczął komponowanie opery o Karkonoszu. Niestety nie ukończył dzieła.
Karkonosz na rynku w Trutnovie
Duch Gór w Jagniątkowie
Mity północy i jeszcze jeden pierścień
Innym źródłem może być też mit dotyczący Odyna/Wotana. Jedną z jego postaci (wcieleń) był Wędrowiec (Wanderer). Niektórzy badacze mówią nawet, że sam Liczyrzepa mógł być echem pradawnych pogańskich legend o tym bogu (stąd na Śnieżce, stolicy Karkonosza, powstała w opozycji do tego pogańskiego kultu kaplica katolicka prowadzona przez cystersów). "Rübezahl jest niczym innym jak ostatnim echem Wotana" - napisał Johann Gottlieb Kutzner , autor "Rübezahl: sagen und märchen für jung und alt". Dowodem na łączenie tych postaci jest też książka z XIX wieku "Der Mythos von Wotan-Rübezahl".
Niektórzy autorzy podają, że w jednym ze swoich listów Tolkien przyznał, że to właśnie Odyn jako Wędrowiec był jego natchnieniem przy tworzeniu Gandalfa. Autor, znakomity mediewista, profesor, doskonale znał mity północy (za „Odin: The Viking Allfather”).
Reklama z wizerunkiem Liczyrzepy i Śnieżki, zbiory Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze
W czasach pisarza szczególnie popularnym artystycznym ukazaniem tego mitu były inscenizacje wagnerowskiego cyklu dramatów muzycznych. Jak na ironię nazywa się on „Pierścień Nibelungów” w skrócie „Ring” (1876). W drugiej części tego cyklu, w „Zygfrydzie” pojawia się właśnie Wanderer. Zdjęcia z inscenizacji z początku XX wieku są bardzo wymowne.
postać Wędrowca, czyli Wotana, z dramatu muzycznego "Zygfryd" Wagnera, inscenizacje z początków XX wieku (wolne media - wikimedia.org)
Co więcej słynny brytyjski rysownik, Arthur Rackham (zmarł w 1939 roku), również stworzył cykl rysunków zainspirowanych „Pierścieniem” Wagnera (1911). Na jednej z kart widzimy „Wędrowca” czyli boga Wotana podczas ziemskiej wędrówki incognito.
Kolejnym ciekawym zbiegiem okoliczności jest to, że syn przeciwnika Wotana nazywa swojego ojca.... "Władcą Pierścienia" (des Reifes Herrn).
O paralelach w twórczości Wagnera i Tolkiena napisano bardzo wiele (m.in. „Tolkien and Wagner: The Ring and Der Ring” czy "Wagner and Tolkien: Mythmakers").
Warto przypomnieć, że sam autor dzieła, dramatu muzycznego z Wędrowcem, w czasie pisania tej niezwykle inspirującej opery, przebywał też na Dolnym Śląsku. Pod koniec 1863 roku koncertował m.in. w Lwówku Śląskim niedaleko Karkonoszy (na ten temat TUTAJ).
Tolkien Reading Day, czyli Światowy Dzień Czytania Tolkiena przypada na 25 marca.
Wędrowiec z Zygfryda na rysunku brytyjskiego ilustratora z czasów Tolkiena (wolne media - wikimedia.org)
O paralelach w twórczości Wagnera i Tolkiena napisano bardzo wiele (m.in. „Tolkien and Wagner: The Ring and Der Ring” czy "Wagner and Tolkien: Mythmakers").
Historycy zwracają uwagę (za: "Der Rhein ist die Elbe: Richard Wagners wahre Welten"), że Wagner w czasie pobytu w Dreźnie chłonął mity o Nibelungach (i inne opowieści dawne przekazywane przez Hoffmanna, Grimmów czy Heinego), ale też karkonoskie legendy i krajobrazy (niejako spływały do niego metaforycznie z nurtem Łaby, która swój początek ma przecież w okolicach Łabskiego Szczytu). Wagner od wczesnej młodości znał się też z wspomnianym Weberem, który po tym, jak opuścił Wrocław, gdzie komponował operę o Karkonoszu, zamieszkał właśnie w Dreźnie.
Trutnov, punkt widokowy
Tolkien Reading Day, czyli Światowy Dzień Czytania Tolkiena przypada na 25 marca.
polecam również:
- Jeździec bez głowy i... Liczyrzepa?! + podróż amerykańskiego autora horroru przez sudeckie miasta (ciekawostki z epoki powieści gotyckich)
- Matematyczne i numerologiczne ciekawostki: o gematrii i chronostychu z dolnośląskimi i karkonoskimi kontekstami (π, Liczyrzepa, śląski mistyk, zięć Bacha)
- Karkonosz, czyli Liczyrzepa – Duch Gór z szlaku, literatury, muzyki, sztuki i filmu (GALERIA, ciekawostki - wybór)
- Niezwykłe opery związane z Dolnym Śląskiem (wybór ciekawostek)
- Rübezahl w muzyce - czyli jak brzmi Liczyrzepa! Karkonoski Duch Gór w twórczości od XVIII do XX wieku (od starych oper po „cudowne dziecko” z dwoma Oscarami!)
posty oznaczone tagami:
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz