Kamieniec, ale i Bystrzyca Kłodzka, Legnica, Dolina Pałaców i Ogrodów (Mysłakowice, Karpniki) czy Szczytna oraz Łęknica/Bad Muskau – wszędzie tam natrafiamy na ślady wielkiego architekta.
Schinkel urodził się 13 marca 1781 roku na terenie Brandenburgii. Kiedy miał 10 lat w Berlinie stanęła Brama Brandenburska wzniesiona przez Dolnoślązaka, Carla Gottharda Langhansa (więcej o nim TUTAJ). Klasycystyczny obiekt wyznaczył styl epoki. Pod jego wpływem byli następcy tego architekta. W tym adepci szkoły Friedricha Gillyego, który w Berlinie stworzył iście platońską akademię – kuźnię młodych artystów, którzy zmienili architektonicznie centrum Berlina i nie tylko. Właśnie w tej szkole kształcił się Schinkel oraz młodszy od niego o rok, wrocławianin, Carl Ferdinand Langhans (później wielokrotnie ze sobą rywalizowali o te same zamówienia - więcej o nim TUTAJ).
Brama Brandenburska w Berlinie
Architekt szybko przejął schedę po przedwcześnie zmarłym nauczycielu. Osiadł w Berlinie i zrobił zawrotną karierę. Prezentował obrazy, w piorunującym tempie realizował zamówienia na projekty budowli. Zaangażował się też w działalność urbanistyczną i urzędniczą. Został radcą i ekspertem. Znajdował przy tym czas na edukacyjne podróże na południe, a także na założenie rodziny (jego żona pochodziła z Szczecina).
malarstwo Schinkla - fascynacja gotykiem
Patrząc na listę realizacji i projektów Schinkla można łatwo wywnioskować, że był pracoholikiem. Jego tryb życia niestety spowodował szybkie pogorszenie stanu zdrowia, w końcu paraliż, śpiączkę i śmierć utalentowanego twórcy.
artysta na portrecie
Stylistycznie nawiązywał zarówno do antyku, kontynuując langhansowski wzorzec pruskiego klasycyzmu. Nie stronił jednak też od romantycznej fascynacji gotykiem. Liczne dzieła wyraźnie wskazują na jego upodobanie do stylizowania nowych bądź istniejących już budowli (liczne przebudowy) na modłę średniowieczną. Historyzm był XIX-wiecznym hitem. Schinkel i jego szkoła (miał liczne grono uczniów i naśladowców) dobitnie zaznaczyli swoją obecność w sztuce i krajobrazie miast i miasteczek.
malarstwo Schinkla - fascynacja antykiem
Ciekawe są – oprócz jego budowli – też związki z teatrem. Artysta tworzył dekoracje i scenografie do dzieł Goethego (którego poznał osobiście), ale też np. do premierowego przedstawienia „Wolnego Strzelca” Webera. Słynny jest projekt scenografii do „Czarodziejskiego Fletu” Mozarta, który wyszedł spod ręki Schinkla.
scenografia do opery Mozarta - scena z Królową Nocy - w wersji Schinkla
Dolnośląskie pamiątki
Jak zaznaczyłem na wstępie Schinkel pozostaw ogrom dowodów swojego kunsztu. Znajdują się one też na Dolnym Śląsku. Największym- i ostatnim – dziełem architekta był monumentalny pałac zbudowany na zamówienie księżnej Marianny Orańskiej. Do dziś pałac w Kamieńcu, o pięknie zaakcentowanej ceglanej bryle, wzbudza podziw. Budowla stopniowo podnosi się z ruin. To ważna historycznie i artystycznie pamiątka XIX wieku.
pałac w Kamieńcu - relacja TUTAJ
Schinkel miał też udział w projektach dotyczących budowy lub przebudowy wielu innych budowli na Dolnym Śląsku. Chodzi zarówno o kościoły (Mysłakowice, Bystrzyca Kłodzka), zamki (Karpniki, Mysłakowice, Szczytna).
zamek w Karpnikach, przebudowany przez ucznia Schinkla - relacja TUTAJ
Zamek Leśna Skała, Szczytna - przebudowany (gotycyzacja)
według wskazówek Schinkla - relacja TUTAJ
kościół w Mysłakowicach - słynne kolumny z Pompejów - relacja TUTAJ
kościół w Mysłakowicach o Karkonosze
fragment dawnego kościoła ewangelickiego i szkoły parafialnej w Bystrzycy Kłodzkiej, również dzieła architekta z Berlina
zamek w Karpnikach
pałac w Mysłakowicach - w sąsiedztwie kościoła,
przebudowa pod kierunkiem (wskazówki) Schinkla - relacja TUTAJ
projekty Schinkla zostały wykorzystane również przy XIX-wiecznych pracach w Zamku Piastowskim w Legnicy
projekty Schinkla zostały wykorzystane również przy XIX-wiecznych pracach w Zamku Piastowskim w Legnicy
Warto też dodać Łęknicę (obecnie Lubuskie, dawnej część prowincji Śląskiej, historycznie Łużyce), gdzie Schinkel brał udział w projektowaniu rozległego romantycznego parku-ogrodu krajobrazowego przy pałacu Bad Muskau. Fürst-Pückler-Park znajduje się w Polsce i w Niemczech. Część polska została wpisana na listę Pomników Historii, całość znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO.
Pamiątki architektoniczne po Schinklu znajdują się też m.in. w Bolesławcu.
Berlin
Większość dorosłego życia architekt spędził w Berlinie, gdzie zmarł 9 października 1841 roku. Tam też pozostawił wiele śladów swojej artystycznej aktywności (lub nawet nadaktywności). W stolicy Niemiec można podziwiać m.in. takie jego dzieła: Nowy Odwach, Schauspielhaus, Altes Museum czy Schloßbrücke z dekoracją rzeźbiarską Karla Heinricha Möllera.
Schloßbrücke z dekoracją rzeźbiarską Karla Heinricha Möllera - relacja TUTAJ
Schauspielhaus
Nowy Odwach
Altes Museum
To zaledwie wycinek z twórczości architekta. Jak wspomniałem – lista jego dzieł jest długa.
Galerie z pokazanych miejsc znajdują się na blogu (patrz tagi).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz